Luboš Janečka, Finanční poradenství

IČO: 688 99 726

tel.: +420 608 708 783, +420 731 581 084

e-mail: lubos.janecka@outlook.com

Poruba 16, 753 66 Hustopeče nad Bečvou

Finanční poradenství v oblasti pojišťovnictví, hypoték, investic a stavebního spoření.
Pojišťovny: ČSOB pojišťovna, Pojišťovna ČS, Kooperativa, Česká podnikatelská pojišťovna, AXA pojišťovna, Allianz, NN pojišťovna, Česká pojišťovna, Generali pojišťovna, …..
Hypotéky: ČS, Hypoteční banka, Hypotéka KB, Moneta, UniCredit Bank, MBanka, …
Investice: Conseq investment, J&T Banka
Stavební spořitelny: ČS buřinka, Wüstenrot, Reiffeisen, ČMSS

 

5 thoughts on “”

 1. Češi při nakládání s penězi používají selský rozum, užít si je ale neumí
  Češi si v oblasti financí vůbec nevedou špatně, oproti většině zemí západní Evropy mají dobrý pocit z toho, jak s penězi nakládají, a mají nad nimi kontrolu i reálně. Ze 14 evropských zemí, ve kterých průzkum pojišťovací a finanční skupiny NN ve spolupráci s akademiky z Tilburgské univerzity mapoval odlišnosti v přístupu k penězům, skončila Česká republika na 4. místě.
  Ilustrační snímek
  Ilustrační snímek
  FOTO: Profimedia.cz
  Dnes 7:25
  „Podle našeho průzkumu lidé v Česku rozhodně k penězům přistupují se zdravým selským rozumem,“ upozornila Kateřina Štěrbová z NN.

  Pozitivní je podle ní i to, že čtyři pětiny Čechů mají pocit dostatečné kontroly nad svou finanční budoucností a devět z deseti lidí ji opravdu má.

  Češi se tak celkově mezi ostatními 14 evropskými státy umístili na 4. místě. „Pokud jde o podíl lidí, kteří mají své finance pevně v rukou, předstihli nás pouze Nizozemci, Lucemburčané a Němci. Umíme si totiž své peníze hlídat, máme o nich přehled, ale neumíme si je užít,“ doplnila Štěrbová.

  Pro Čechy jsou peníze nejdůležitější
  Průzkum ukázal, že peníze v zemích majících bohaté zkušenosti s komunismem hrají odlišnou a důležitější roli než v západní Evropě.

  Pro Čechy jsou peníze dokonce nejdůležitější ze všech čtrnácti zúčastněných národů. Sedm z deseti Čechů má velmi dobrý přehled o svých pravidelných měsíčních výdajích a dalších nákladech. Více než čtyři pětiny z nich uvedly, že mají obvykle dost peněz na pravidelné výdaje a platí své účty včas, což je nejvíce ze všech sledovaných zemí.

  Oproti ostatním Evropanům vidíme svou finanční situaci pesimističtěji
  Kateřina Štěrbová, NN
  Češi, podobně jako Poláci či Slováci, jsou na své peníze opatrní — větší investice si dlouho rozmýšlejí. Také více šetří, aby se zajistili na budoucnost, místo aby si peníze užívali.

  „Oproti ostatním Evropanům vidíme svou finanční situaci pesimističtěji a společně s Maďary jsme nejvíce skeptičtí k výši svých příjmů,“ doplnila Štěrbová.

  Češi chrání spíše svůj majetek než zdraví
  Velkou slabinou Čechů oproti ostatním západoevropským národům je nízká tvorba rezerv. Na jednu stranu jsme sice spořivým národem, ovšem šetříme na jiné věci než na finanční rezervy. Dvě pětiny lidí totiž přiznaly, že nemají v rezervě dostatek financí na nečekané výdaje.

  „Celkově vydávají Češi za všechny pojistky zhruba 1100 korun měsíčně, což není ani čtvrtina průměru Evropské unie, kde lidé platí 170 eur, tedy zhruba 4600 korun,” zmínila Štěrbová.

  Dodala, že Češi si na rozdíl od průměrného Evropana víc chrání svůj majetek než své zdraví a život. Na životní pojištění lidé v Česku dávají o třetinu méně než na neživotní pojištění, zatímco v Evropě je to přesně naopak.

 2. Pojistil si hypotéku. Když dostal rakovinu, nic mu nedali

  Mladý muž z jižní Moravy se rozhodl ke své hypotéce pro všechny případy přidat pojištění schopnosti splácet úvěr. Když mu po dvou letech od uzavření smlouvy lékaři diagnostikovali rakovinu, od pojišťovny se dozvěděl, že na žádné plnění nemá nárok.
   
  Muž si úvěr sjednal v roce 2013 u banky, kde podepsal i pojištění schopnosti splácet hypotéku s pojišťovnou, která patří s bankou do stejné finanční skupiny, s tím, že v případě invalidity nebo smrti za něj pojišťovna doplatí zbytek hypotéky. Když mu po onemocnění posudkový lékař v polovině roku 2016 přiznal invaliditu, obrátil se na pojišťovnu. Její reakce ale byla zamítavá.

  Pojišťovna nejprve vzkázala, že lhal v dotazníku o svém zdravotním stavu vyplňovaném při podpisu smlouvy, protože na otázku, jestli se někdy léčil s funkčním nebo organickým onemocněním páteře, jako jsou degenerativní změny či Bechtěrevova nemoc, odpověděl negativně, ačkoli se dříve léčil s bolestmi zad.

  Muž pracoval jako dělník na stavbě, kde zdvihal i těžké věci, a dvakrát v průběhu tří let mu ruplo v zádech, a proto si došel k lékaři. „Při vyplňování smlouvy jsem dotazník vyplňoval podle svého svědomí a vědomí, neměl jsem důvod lhát či cokoli zatajovat. V té době jsem byl naprosto zdráv. To, že mě občas zlobila záda, jsem bral na stejnou váhu, jako že mě občas bolí hlava. Nejsem lékař, abych posuzoval vážnost svého zdravotního stavu,“ řekl.

  JE JEN „OBJEKT“ POJIŠTĚNÍ
  „Důvodem pojistné události bylo onkologické onemocnění, které nemělo žádnou spojitost s bolestmi zad, pro které navštívil lékaře. Toto onkologické onemocnění se zad ani páteře žádným způsobem netýkalo,“ zdůraznil advokát Roman Tomek z advokátní kanceláře Sedlakova Legal, na kterou se muž obrátil se žádostí o pomoc.

  Jeho klientovi lékaři diagnostikovali rakovinu varlat s metastázemi do plic. Pak se pojišťovna vytasila s rozhodnutím Nejvyššího soudu (NS). Na podobném případu se stejnou bankou i pojišťovnou totiž NS rozhodl, že oprávněnou je pouze banka a klient nemá nárok na žádné plnění, protože stranami smlouvy jsou pojišťovna a banka. Záleží tedy čistě na bance, jestli se rozhodne pojištění uplatnit.

  Škoda že pojišťovny fungují tak, že místo aby se snažily ve vaší těžké životní situaci pojistné plnění vyplatit co nejdříve, okamžitě hledají důvody a cestu, aby vyplácet nemuselypojištěný muž

  „Pojistná smlouva byla uzavřena mezi dvěma podnikateli v souvislosti s jejich podnikatelskou činností. Klient banky se na základě této smlouvy, v souladu s právní úpravou pojištění a na základě vlastního svobodného rozhodnutí stal ‚objektem‘ v tomto právním vztahu pojištění, stal se pojištěným bez toho, aby měl nárok na pojistné plnění z tohoto pojištění. Pojistná smlouva a na základě ní sjednaná pojištění primárně sledují zájem pojistníka, tedy banky,“ napsala zástupkyně pojišťovny s odkazem na rozhodnutí NS.

  Mužův advokát ale upozornil, že v takovém případě nastává absurdní situace, kdy by měla banka vyzvat pojišťovnu ze stejné finanční skupiny, aby uhradila hypotéku. Navíc banka měla svou půjčku krytou zástavou nemovitosti, takže podle advokáta neměla žádný důvod, proč by měla aktivovat pojistnou událost. Muž proto zkusil vyzvat banku, aby tlačila pojišťovnu k plnění závazku místo něj, o tom ale banka vůbec nechtěla slyšet.

  „Škoda že pojišťovny fungují tak, že místo aby se snažily ve vaší těžké životní situaci pojistné plnění vyplatit co nejdříve, okamžitě hledají důvody a cestu, aby vyplácet nemusely. Mrzí mne, jak se k tomu pojišťovna postavila. Pojišťujete se přece pro případ, kdy se dostanete do těžké životní situace, abyste nebyli v ještě větší. Svoji pojistku jsem si řádně splácel a neměl důvod si myslet, že nejsem zajištěn,“ neskrýval své zklamání z postupu pojišťovny muž.
  Celý případ bude muset nakonec rozetnout až soud.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *